ALES’te Sistem Değişikliği

36 20.971

ÖSYM, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nda (ALES) önemli değişiklikler yaptı. 2010 ALES Sonbahar döneminde sistemi büyük ölçüde değiştiren ÖSYM, 2014 İlkbahar döneminden itibaren ALES’teki soru sayısını ve sınav süresini azalttı.

2010 yılında büyük ölçüde değiştirilen ve 2014 yılında da küçük düzenlemeler yapılan yeni ALES sisteminin kapsamı, soru sayısı, puan hesaplama ve katsayıları, puanın geçerlilik süresi ile ilgili tüm ayrıntılar şöyle:

 

ALES Soru Sayısı

Sınavda uygulanacak testin sayısal bölümünde 40’ar sorudan oluşan iki test (Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri); sözel bölümünde ise 40’ar sorudan oluşan iki test (Sözel-1 ve Sözel-2 Testleri) yer alacaktır.
Bütün adaylar, dört test içerisinden, yüksek olarak hesaplanmasını istedikleri ağırlıklı puana uygun en az üçünü seçerek toplamda 120 soru cevaplandırmış olacaklardır. Ağırlıklı puanlara göre testlerin ağırlıkları yazımızın puanlama kısmındaki tabloda yer almaktadır. Adaylar istedikleri takdirde bütün testleri cevaplandırabileceklerdir. Sınav süresi ise 150 dakikadır.

Sınavın Kapsamı

Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Sayısal-2 Testindeki soruların, Sayısal-1 Testindeki sorulara göre daha ileri düzey sorular olması planlanmaktadır. Sözel Testleri ise, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır.
Her dört testteki sorular da, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

ALES Katsayıları, Puanlama ve Test Ağırlıkları

Adayların;
1. Sayısal Ağırlıklı Puanı yüksek tutmak için Sayısal-1 + Sayısal-2 + Sözel-1 sorularını;

2. Sözel Ağırlıklı Puanı yüksek tutmak için Sözel-1 + Sözel-2 + Sayısal-1 sorularını;

3. Eşit Ağırlıklı Puanı yüksek tutmak için Sayısal-1 + Sayısal-2 + Sözel-1 sorularını cevaplamaları gerekmektedir

Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:
ALES Test Ağırlıkları

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak, 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.
ALES Puan Hesaplama Formülü

ALES : Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı
AP : Adayın ağırlıklı puanı
X : Ağırlıklı puanların ortalaması
S : Ağırlıklı puanların standart sapması
B : Ağırlıklı puanların en büyüğü

ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli?

Ales’te alınan puanlar, sınava giriş tarihinden itibaren 3 yıl süreyle geçerli olacaktır.

KAYNAK: 2014 ALES İlkbahar Dönemi Başvuru Kılavuzu

YORUMLA(R)

Lütfen yorum yazarken Türkçe yazım kurallarına dikkat ediniz.

Türkçe yazım kurallarına uyulmayan, ziyaretçilere yarar sağlamayacak nitelikteki yorumlar onaylanmayacaktır!

 • merve

  merhaba ben sosyolojiden bu sene mezun oldum.radyo sinema halkla ilişkiler yada genel olarak iletişim fakültesnden bi bölümde tezli yüksek lisans yapmak istiyorum ama sonuçta farklı bölümden yüksek lisans yapmak istedğm için bi garantm de yok.sizce ne yapmalıyım bu durumda?

 • fırat

  merhabalar.ben besyo antrenörluk egıtımı mezunuyum. yuksek lısans ıcın hangı puan türü isteniyor acaba ?

 • ayla

  ben sözel böl.çıkışlı aöf.edbyt bölümü 3.sınıf öğrencisiyim acaba aleste hangi alanda soru çözmem gerekir

  • Yönetici

   Merhaba. Soru çözmeniz gereken alan mezuniyetinizden çok katılmak istediğiniz programa göre değişmektedir. Bu konuda hangi bölümde yüksek lisans yapmak istiyorsanız o bölümlerle ilgili başvuru şartlarını okumanız halinde en sağlıklı bilgiye ulaşmış olacaksınız. Ama edebiyatla ilgili bir bölümde yüksek lisans yapmak istiyorsanız, sizden istenecek puan türü büyük ihtimalle sözel puan olacaktır.

 • Ayşen

  merhaba,ben japon dili ve edebiyatı mezunuyum.anadolu lisesi dil çıkışlıyım.ben sözelmi yoksa ea’mı oluyorum sınavda?.birde hangi bölümlerde yüksek yapabiliyorum bilmiyorum.yardımcı olursanız sevinirm.

  • Yönetici

   Merhaba. ALES’teki bölümünüz mezuniyetinizden ziyade girmek istediğiniz programın istediği bölüme bağlı. Size tavsiyem birkaç tane ALES denemesi çözün ve yüksek lisans yapmak istediğiniz bölümleri araştırın. Bunların sonucunda girmek istediğiniz programın istediği bölümlerden hangisinde sizin yeteneğiniz varsa o bölüm üzerinde yoğunlaşıp o bölümden soru çözmeye çalışın.

 • Şebnem

  Merhabalar,

  Ben katsayılar ile ilgili bir çok kaynaktan tutarsız bilgiye ulaşıyorum. Burada yazılanlar güvenilir geldiği için danışmak istedim. Üst bölümde paylaşılan katsayılar konusunda bir tereddütünüz yok değil mi? Osym nin sitesinden nereden ulaşacağımı bulamıyorum.

  İlaveten bir de hangi konuların sayısal 1,2 ve sözel 1 de bulunduğunu öğrenmek istiyorum. Çok sormadım umarım ;)

  Şimdiden teşekkürler :))

  • Yönetici

   Merhaba Şebnem. Yazımızdaki katsayılar ve bilgiler 2011 ALES Sonbahar Dönemi Başvuru Kılavuzu’nda da aynen yer almakta ve güncelliğini korumaktadır. Ayrıca sınavın içeriği hakkında bilgi de yazımızda mevcuttur. Başarılar.

 • Burçin

  Merhaba, ben Türkçe Öğretmenliği bölümünden mezunum, Ales’te sorumlu olduğum alanlar neler acaba? Yani benim söz-1, söz-2 ve say-1’imi çözmem gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Yönetici

   Merhaba. Ales’te sorumlu olduğunuz alanlar girmek istediğiniz programın istediği puan türüne bağlı. Şayet sözel puan ile öğrenci alınan bir yüksek lisans programına girmek istiyorsanız söz-1, söz-2 ve say-1 bölümlerini çözmeniz yeterli olacaktır.

 • nazlı ünal

  mehabalar,tezsiz yüksek lisans programlarında yabancı dil şartı var mı?istanbuldaki yüksek lisans programı olan özel ünv. hakkında bilgi verebilir misiniz,teşekkürler

  • Yönetici

   Merhaba. Tezli ve tezsiz hemen hemen bütün yüksek lisans programları yabancı dil şartı aramakta. Birçok üniversite KPDS, ÜDS veya kendi yaptıkları yabancı dil sınavını şart koşuyor. Bazılarında ise dil sınavı şartı olmuyor fakat dil sınavı puanı, yüksek lisansa girmeniz için hesaplanan ortalama puanı etkiliyor. Örneğin, üniversite ALES’i %50, not ortalamasını %30, yabancı dil sınavını %10, mülakatı da %10 olarak alıyor ve elde edilen puanla öğrencileri programa alıyor. Bu durumda da yabancı dil puan avantajı sağlamış oluyor.

 • http://www.dil-bilgisi.net feyza

  merhaba, ben konularda değişiklilk olup oolmadığını öğrenmek istiyorum sınav sisteminin değişmesi üzerine çıkacak konularda eksilme yada artma oldumu yada konular say1 say2 sözel1 sözel 2 olarak ayrıldımı?? teşekkürler

  • Yönetici

   Şu anki sistem, yazıda anlatılanın aynısı. Aralık 2010’da bu halini almıştı ve halen bir değişiklik olmadı ;)

 • esra

  merhaba, ben sosyal bilgiler öğretmenliği mezunuyum sosyal bilimler enstütüsünde yl yapmak istiyorum fakat yhangi puanla alım yapıldığını öğrenemedim. yardımcı olur musunuz? teşekkürler

  • Yönetici

   Merhaba Esra hanım. Sosyal Bilimler Enstitüsünde, bölümden bölüme değişmekle birlikte, genel olarak sözel puanla öğrenci alınmakta. Az sayıda da olsa bazı bölümlere girişte ise eşit ağırlık puanı istenmekte. Ayrıntılı bilgiyi aşağıda verdiğim bağlantıdaki üniversite duyurularından edinebilirsiniz:

   http://ilan.memurlar.net/kategori/11/

 • Selen

  Merhaba ben ea'tan sosyoloji bölümü mezunuyum bu sene alesten

  ALES – SÖZ 74.961

  ALES – EA 61.260

  aldım, ea'tan alamadığım için tekrar mı girmem lazım, yoksa sözel puanımla da bi yer tercih edebilirmiyim? şimdiden teşekkürler.

  • Yönetici

   Merhaba. Tercihlerinizde kullanacağınız puan, türü mezun oldunuz bölüme göre değil, tercih edeceğiniz yüksek lisans programına göre değişkenlik göstermekte. Üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte, genel olarak, başvurularda taban puan 60’tır. Ama sözel puanla öğrenci alan programları tercih etmeniz, programı kazanmada size avantaj sağlayacaktır. Başvuru için şu bağlantıdaki ilanları takip ediniz:

   http://ilan.memurlar.net/kategori/11/

 • fatma

  Merhaba ben Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum 2011 ilkbahar dönemi alese girdim benim için hangi puan türü geçerli???şimdiden teşekkürler…

  • Yönetici

   Merhaba. yüksek lisans eğitiminizi Edebiyat ile ilgili bir programda yapmayı düşünüyorsanız sözel puana bakılacaktır. Tabii bu genel bir yargı olmakla birlikte bazı üniversitelerde farklılık gösterebilirmekte. Bir üstteki yorumda paylaştığım bağlantıdan yüksek lisans duyurularını takip edebilir, ayrıntılı bilgiyi ve başvuru şartlarını üniversitelerin yayınlamış oldukları başvuru kılavuzundan edinebilirsiniz.

 • aysun

  merhabalar türkçe öğretmenliği bölümünden mezunum ales te ea ve sözel puan ile girebileceim bölümler hakkında yardımcı olabilir misiniz? şimdiden tşk.

  • Yönetici

   Merhaba. Girebileceğiniz bölümler, üniversitelerin mevcut bölümlerine ve giriş koşullarına göre değişiklik gösteriyor. Bu yüzden yüksek lisans programlarına başvurular başladığında başvuru duyurularını tek tek incelemeniz gerekiyor.

   Birçok üniversitenin yüksek lisans başvuru duyurularını (yüksek lisans başvuruları başladığında) aşağıda vermiş olduğum bağlantıda bir arada bulabilirsiniz:

   http://ilan.memurlar.net/kategori/11/

   Özellikle Sosyal Bilimler ve Eğitim Bilimleri Enstitüleri’ne bakmalısınız ;)

 • ada

  merhaba resim iş öğretmenliği mezunuyum.emin olmamkla birlikte sanırım eşit ağırlık çıkışlıyım.ileride mezun olduğum üniye başvuru yapmak istiyorum ancak bölümümüz için ea puanına bakılacaktır veya sözel puan geçerlidir gibi bir bilgi yok.enstitüye ulaşmam içinde sanırım çok geç.yardımcı olabilirseniz sevinirim.teşekkürler

  • Yönetici

   Merhabalar. Güzel Sanatlar Eğitimi Resim-İş Öğretmenliği yüksek lisans programı için istenen puan türü sözel puan olarak gözükmekte. Fakat bu durum üniversiteden üniversiteye değişebiliyor. Bu yüzden, hangi üniversiteye girmek istediğinizi de belirtirseniz size daha sağlıklı bir bilgi verebilirim.

 • barış

  merhaba,ben sayısal lisans programndan mezun bir öğrenciyim ve yüksek lisansı da ea ile öğrenci alan bir programda bitirdim.şimdi de öğretim görevlisi kadrosuna başvuracağım ve okul herhangi bir puan türünü kabul ediyor.sözelden daha yüksek alacağımı düşünüyorum fakat sorunum da şu,sözel-1,sözel-2 ve say-1 testlerini çözersem puanlarım tıpkı bir sözel mezunu öğrenci gibi söz-1;0.4 ile söz-2;0.4 ile ve say-1;0.2 ile çarpılarak mı hesaplanır yoksa sayısal mezunu olduğum için bu katsayılarla bir sözel puanı oluşturmam zaten mümkün değil mi?
  konuyla ilgili birkaç kez ösym ile irtibata geçmeme rağmen net bir yanıt alamadım.bilgilendirirseniz çok memnun olacağım.teşekkürler..

  • Yönetici

   Merhaba Barış bey. ALES sonuncunda sayısal, eşit ağırlık ve sözel puan olmak üzere 3 puan türünde de puanınız hesaplanacak. Bu hesaplama yaptığınız sorulara bağlı olarak, konudaki tablodaki gibi hesaplanacak.
   Bence sizin yapmanız gereken, öğretim görevlisi olmak için başvuracağınız bölümün istediği mezunuiyet şartlarından ve puan türünden emin olmak.
   Şayet dediğiniz gibi tüm puan türleri kabul ediliyorsa birkaç denemeye girip en yüksek puanı yapabildiğiniz bölümü belirlemeli ve ona ağırlık vermelisiniz.

   • barış

    öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.evet ben bölümün herhangi bir puan türünü geçerli kabul ettiğinden eminim.yeni ales sisteminde durumun ne olduğundan çok emin olamadığım için kafam karışık.en yüksek puanı sözel1-2 ve say-1 testini çözdüğümde alabiliyorum ancak ösym yi ilk aradığımda eğer sayısal çıkışlıysanız bu şekilde kafanıza göre 2 sözel testini ve 1 sayısal testini çözemezsiniz,siz yalnızca kendi alanınızda olan sayısal 1-2 ve sözel 1 testini çözerseniz puanınız hesaplanır dendi ki benim asıl sorunum da say-2 de oldukça iyi olmayışım.bu testleri çözdüğümde de bir sözel puanım hesaplanıyor evet ama o katsayılarla 70 ye bile ulaşmıyor..

    sonrasında tekrar arayarak 2 adet sözel testi ve sayısal 1 testini çözersem katsayılar sözeller için 0.4 ve sözel 1 testi için 0.2 ile çarpılmak suretiyle bir sözel puanım oluşur mu diye sorduğumda da katsayıları bilemeyiz dediler.

    bu yüzden içim hala rahat değil ve çözeceğim alanlara sınav anında karar vermek istemiyorum.

 • http://www.dil-bilgisi.net ebru

  ben eşit ağırlık mezunuyum edebiyat mezunuyum ales sonbahardan söz-80,ea-61 aldım ben bu durumda formasyona hangi puan türüyle başvuracağım ve2.sınavda hangi puan türünü yüksek tutmam gerekir

  • Yönetici

   Pedagojik Formasyon Eğitimi’nde öncelikle diploma notunuzun 4 üzerinden en az 2.5 olması gerekmekte. Bu eğitim bir kurs olarak geçiyor ve başvuru koşullarında ALES puanından bahsedilmiyor. Üniversite şayet Tezsiz Yüksek Lisans programı adı altında Pedagojik Formasyon Eğitimi’ne yer veriyorsa Tezsiz Yüksek Lisans programı için ALES puanı alt limiti 60 olarak geçmekte (üniversiteye göre değişiklik gösterebilir).
   Bu konu şu anda bir muamma aslında. En doğru bilgiyi ancak bu eğitimi veren üniversiteler verebilir.

 • Levend Esat

  Ben kılavuzu okumadan sınva girdiğim için ; Söz-1, Söz-2 ve Say-1 deki soruların tamamını , Say-2’den ise 20 kadar soruyu cevapladım bu durumda kağıdımın iptal olması vs.. gibi olumsuz bir durum olur mu ?

  • Yönetici

   Endişelenmeyin, aleyhinize bir durum söz konusu değil. Sınav sonucunda sizin 3 puan türünde de puanınız hesaplanacak. Sayısal-2 bölümünden yaptığınız sorular Eşit Ağırlıklı puanınız ve Sayısal puanınız üzerinde etkili olacaktır.
   Şayet Eşit Ağırlıklı ya da Sayısal puanla öğrenci alan bir bölüme başvurursanız bu size fayda sağlayacak; Sözel puanıyla öğrenci alan bölümlere başvuru durumunuzda ise hiçbir etkisi olmayacaktır.

 • güler

  SÖZEL ALANDAN ALESE GİRECEĞİM AMA SAYISAL 1 DE SAYISAL MANTIK SORULARI OLACAK MI ACABA?

  • Yönetici

   Sayısal-1 soruları içerisinde mantıksal akıl yürütme soruları muhakkak olacaktır; fakat bu soruların sayısı ve zorluk derecesi hakkında kesin bir bilgi yok ne yazık ki. ÖSYM’nin bu konuda verdiği bilgi, sitemizdeki haberde “Sınavın Kapsamı” başlığı altında yazıldığı kadardır.
   Size ve sınava girecek olan bütün arkadaşlara başarılar…

 • Yusuf

  ben edebiyat mezunu olacağım.ama lisede eşitağırlıktım…şimdi bnm say2 yapmam gerekçek mi?cevaplarsanız çok sevinirim…

  • Yönetici

   Ales’te puan türleri yerleşmek istediğiniz programla (bölümle) alakalıdır. Şayet sözel puanla öğrenci alan bir bölüme yerleşmek istiyorsanız Sayısal-2 sorularını yapmanız gerekmeyecektir. Hangi programın (bölümün) hangi puanla öğrenci aldığını öğrenmek için üniversitelerin yüksek lisans başvuru duyurularına bakabilirsiniz.