Liselere Girişte TEOG Ortak Sınav Sistemi

238

OKS, 8. sınıf SBS; 6, 7 ve 8. sınıfta yapılan üç sınavdan oluşan SBS, yeniden 8. sınıf sonuna bırakılan SBS derken son yıllarda en çok değiştirilen sınav sistemi olan SBS’de bir değişiklik daha yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, SBS’nin yerine getirilen yeni sistemin detaylarını açıkladı.

İşte liselere giriş için belirleyici sınav olan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yerine getirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin ayrıntıları:

Sbs-Yeni-Sistemi

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavlar Kılavuzu:

ORTAK SINAVLAR NE ZAMAN YAPILACAK, SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yeni sınav sistemine göre, 2013 – 2014 yılından itibaren, aralık ve nisan ayı sonunda ortaokul 8. sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan yazılı sınavlardan bir tanesi merkezi olarak uygulanacak.

MERKEZİ ORTAK SINAVLAR UYGULAMA TAKVİMİ

SINIF

DÖNEM

SINAV TARİHLERİ

MAZERET SINAVI TARİHLERİ

SINAV SONUÇLARININ İLANI

8. Sınıf

1. Dönem

28 – 29 Kasım 2013

14 – 15 Aralık 2013

Ocak 2014

8. Sınıf

2. Dönem

28 – 29 Nisan 2014

10 – 11 Mayıs 2014

Haziran 2014

 

ORTAK SINAVLAR HANGİ DERSLERDEN YAPILACAK?

Merkezi sınavlar, temel dersler olan “Türkçe”, “Fen ve Teknoloji”, “Matematik”, “T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük”, “Yabancı Dil” ve “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” derslerinden yapılacak. üç sınavı olan derslerin ikinci sınavı, iki sınavı olan derslerden ise ilk sınavı merkezî olacak.

ORTAK SINAVLAR 1. GÜN OTURUMU

DERS ADI

BAŞLAMA SAATİ

SORU SAYISI

SÜRESİ

Türkçe

09.00

20

40 DAKİKA

Matematik

10.10

20

40 DAKİKA

Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi

11.20

20

40 DAKİKA

 

ORTAK SINAVLAR 2. GÜN OTURUMU

DERS ADI

BAŞLAMA SAATİ

SORU SAYISI

SÜRESİ

Fen ve Teknoloji

09.00

20

40 DAKİKA

T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük

10.10

20

40 DAKİKA

Yabancı Dil

11.20

20

40  DAKİKA

SINAV YERİ

Sınavlar iki okul gününe yayılacak. O günlerde okullar tatil edilecek. Öğrenciler kendi okullarında (olağanüstü haller dışında) sınava girecekler. Sınav salon başkanları ve gözetmenler, görev yaptıkları okulun dışında farklı bir okulda görev yapacaklar. Sınav görevlendirmeleri il/ilçe millî eğitim müdürlükleri tarafından gerçekleştirilecek.

 

TELAFİ HAKKI

Geçerli bir özrü sebebiyle sınava giremeyen öğrenciler için telafi sınavı yapılacak. Telafi sınavı, il ve ilçe merkezindeki sınav merkezlerinde yapılacak, öğrenciler bu sınava kendi okullarında giremeyecek.

 

SINAVIN ŞEKLİ

Sınavda iki farklı kitapçık türü uygulanacak ve sınavların yapılacağı sınıflarda 2 öğretmen bulunacağından kopyanın önüne geçilmiş olacak. Sınavda 20 adet çoktan seçmeli soru (4 seçenekli) sorulacak ve sınav süresi 40 dakika olacak. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek. İleride sınavlar, açık uçlu soruları da içerecek hale getirilecek.

 

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

Liselere yerleştirmelerde 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanlarının ortalamasının yüzde 30’u ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının yüzde 70’inin toplamı kullanılacak.

Yıl sonu başarı puanı; not ile değerlendirilen tüm derslerin ağırlıklı yıl sonu puanlarının, o dersin haftalık ders saati sayısı ile çarpımının o sınıfa ait haftalık ders saatleri toplamına bölümünden elde edilen puanı ifade edecek.

2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren 8. sınıflar için uygulamaya konulacak olan sisteme, sonraki yıllarda 7. ve 6. sınıflar da dahil edilecek. Öğrencilerin 6. sınıftaki puanları yüzde 10, 7. sınıftaki puanları yüzde 20, 8. sınıftaki puanları da yüzde 70 oranında etki edecek. 6, 7 ve 8. sınıfların yıl sonu başarı puanlarının ağırlıklandırmasına göre oluşan puan, öğrencinin bir sonraki eğitim basamağında devam edeceği okulu belirleyecek. Öğrencilerin gitmek istedikleri okullara yönelik olarak yaptıkları tercihler, puan esasına göre ve şeffaf bir şekilde değerlendirilecek ve liselere merkezi yerleştirme gerçekleştirilecek.

Ortaöğretime geçiş sisteminde öğrencilerin yerleştirme esas puanlarının eşit olması durumunda, ilk olarak tercih önceliği, ardından sırasıyla 8, 7 ve 6. sınıflardaki yılsonu başarı puanı yüksekliği ve okula özürsüz devamsızlık oranının azlığı göz önünde bulundurulacak.

YORUMLA(R)

Lütfen yorum yazarken Türkçe yazım kurallarına dikkat ediniz.

Türkçe yazım kurallarına uyulmayan, ziyaretçilere yarar sağlamayacak nitelikteki yorumlar onaylanmayacaktır!