Yazım / İmla Kılavuzu

YAZIMINI ÖĞRENMEK İSTEDİĞİNİZ KELİMENİN İLK HARFİNİ AŞAĞIDAKİ LİSTEDEN SEÇİNİZ!

A

B

C

Ç

D

E

F

G

H

I

İ

K

L

M

N

O

Ö

P

R

S

Ş

T

U

Ü

V

Y

Zİmla Kılavuzu sayfalarımız hazırlanırken, Türk Dil Kurumu’nun yazım kılavuzunu esas alınmıştır. 2014 yılında TDK bir sözcüğün yazımı ile ilgili neyi kabul etmişse, aynısını bu sayfalarda bulmanız mümkündür.

İmla kılavuzumuzu kullanmak için, sayfaların üst ve alt kısımlarında bulunan harf listesinden bir harf seçin. Daha sonra harfin içerisinde ilerleyerek aradığınız sözcüğe doğru gidin. İmla kılavuzumuzda on binlerce sözcük bulunduğu için, her harfin ayrı bir sayfası vardır.

Sözlükten yararlanma, tıpkı basılı kitaplarda yaptığımız gibi alfabetik sıraya göre olmalıdır. Sayfalardaki sütunlar en alta kadar takip edilir; daha sonra sağ tarafındaki sütuna geçilir.

Bazı sözcüklerden iki tane bulunmaktadır. Bunlar bir yer veya kişi adı olabilir. Bu sözcüklerden sonra gelen parantezler içinde kelimenin özelliği açıklanmıştır. Ayrıca bazı sözcüklerin ek aldığında nasıl kullanılması gerektiği de yine “sözlük -ğü” örneğinde görebileceğiniz şekilde gösterilmiştir. Büyük harfle başlayan adlar, bu özelliklere dikkat edilerek yazılmıştır.

Listeden harf seçtikten sonra doğru yazılışını öğrenmek istediğiniz kelimeyi hızlı bir şekilde bulmak için klavyenizden “CTRL ve F” tuşlarına bastığınızda karşınıza çıkan arama çubuğunu kullanabilirsiniz. Eğer aradığınız kelime bulunamıyorsa, sözcüğü doğru yazmama ihtimalinizi göz önünde bulundurarak kelimenin yazılışında doğru olduğuna emin olduğunuz kısmını yazıp tekrar deneyiniz.
YAZIMINI ÖĞRENMEK İSTEDİĞİNİZ KELİMENİN İLK HARFİNİ AŞAĞIDAKİ LİSTEDEN SEÇİNİZ!

A

B

C

Ç

D

E

F

G

H

I

İ

K

L

M

N

O

Ö

P

R

S

Ş

T

U

Ü

V

Y

Z


YORUMLA(R)

Lütfen yorum yazarken Türkçe yazım kurallarına dikkat ediniz.

Türkçe yazım kurallarına uyulmayan, ziyaretçilere yarar sağlamayacak nitelikteki yorumlar onaylanmayacaktır!